You have skipped the navigation, tab for page content

Historical Second Division Competitions

Federal Capital Territory & District Rugby League

       
1928 Acton Rovers    
1929 South City 13-2 Hall
1930 West City 6-5 Hall
1931 North City 7-0 South City
1932 West City 11-0 North City
1933 South City 7-5 Hall
1934 South City 9-8 Molonglo
1935 South City 8-7 Molonglo
1936 No info available    
1937 No info available    

ACT District Rugby League

       
1946 North City 11-11 West City (North City won reply 15-5)
1947 North City 6-3 Causeway Rovers
1948 North City   Causeway Rovers
1949 North City 8-0 Causeway Rovers
1950 North City 10-9 Causeway Rovers
1951 Causeway Rovers 10-9 North City
1952 Captain's Flat 11-10 Causeway Rovers
1953 North City 21-2 Causeway Rovers
1954 Zone format    
1955-56 No info available    
1957 Northern Suburbs v Yass
1958-63 No info available    
1964 Harman/Navy 20-15 Canberra Rovers
1965 R.A.A.F 11-3 Captain's Flat
1966 Bungendore 9-7 Braidwood
1967 Queanbeyan Kangaroos 11-9 Bungendore
1968 Captain's Flat 4-3 Bungendore
1969 Woden Valley 30-4 ANU-Harman
1970 Captain's Flat 12-7 Woden Valley
1971 Captain's Flat 25-8 St. Christophers
1972 North Canberra 39-16 Captain's Flat
1973 West Canberra 25-6 Belconnen United
1974 Bungendore  def ANU
1975 Harman 13-4 West Canberra
1976 Canberra Camels 12-7 Harman

Group 19 Second Division

       
1977 Canberra Camels 7-5 Captain's Flat
1978 Captain's Flat 16-3 Canberra Camels
1979 Captain's Flat 21-7 Australian National University

ACT Rugby League Second Division

       
1980 Canberra Camels 15-10 Captain's Flat
1981 Captain's Flat 15-5 Canberra Camels
1982 Lakes United Blue 18-5 North Canberra
1983 Weston Creek 18-6 Harman
1984 Harman 28-8 North Canberra
1985 Ambassador Camels 38-6 North Canberra

Canberra Cup

       
1986 Yass United 13-6 Ambassador Camels
1987 Gunning 10-6 Valley Statesmen
1988 Valley Statesmen 7-2 Queanbeyan RSL
1989 Queanbeyan RSL 35-2 Canberra Giants
1990 Yass United 26-18 Bungendore
1991 Bogong 34-16 Valley Dragons
1992 Valley Dragons 24-20 Valley Statesmen
1993 Jerrabomberra 28-8 Bogong
1994 Crookwell 20-12 Jerrabomberra
1995 Sails 6-4 Bungendore
1996 Harman 14-12 Sails
1997 Valley Statesmen 20-16 South Tuggeranong
1998 Bungendore  30-6 Goulburn