Brent Crisp has capped off a brilliant individual season by winning the 2017 Les McIntyre Medal as the Best and Fairest player in the Austbrokers Canberra Raiders Cup.

Despite only playing ten of a possible 16 first grade matches, the Queanbeyan Kangaroos playmaker tallied 20 points as he held off Tuggeranong’s Josh Mitchell (16 points) to the prestigious award.

Rounding out the award were Terry Campese (11 points – Queanbeyan Blues), Cleveland McGhie (10 points – Woden Valley Rams) and Ben Sione (10 points – Belconnen United Sharks).

Having played both at fullback and five-eighth throughout the season, Crisp finished the night with another two awards as he finished as the leading try scorer and leading points scorer.

Full List of Award Winners:

Leading Try Scorers

George Tooke Shield

Youth League – Wil Stanley, Nic Stephens & Patrick Smith Harden Hawks

Ladies League Tag – Brittany Thomas Bungendore Tigerettes

Open Men’s – Kirk Patton North Canberra Bears

Katrina Fanning ShieldCailah Welch Queanbeyan Blues

Austbrokers Canberra CRC

U18s – Kaine Pagura Queanbeyan Kangaroos

Russell Kennedy Lawyers Ladies League Tag – Sophie Broadhead Yass Girl Pies

Reserve Grade – Nick Lawrence Queanbeyan Blues

First Grade – Brent Crisp Queanbeyan Kangaroos

Leading Point Scorers

George Tooke Shield

Youth League – Ryan Daley Harden Hawks

Ladies League Tag – Brittany Thomas Bungendore Tigerettes

Open Men’s – Ben Picker Crookwell Green Devils

Katrina Fanning Shield Lauren Kelly Goulburn Stockmen

Austbrokers Canberra CRC

U18s – Kristian Jansen West Belconnen Warriors

Russell Kennedy Lawyers Ladies League Tag – Sally Curry Goulburn Workers Bulldogs

Reserve Grade – Nicolas Grant Queanbeyan Kangaroos

First Grade – Brent Crisp Queanbeyan Kangaroos

Coach of the Year

George Tooke Shield

Ladies League Tag – Patrick Lenane Crookwell She Devils

Open Men’s – Josh Burns Boorowa Rovers

Katrina Fanning Shield -Graham Willard Shield – Ben Hobson Queanbeyan Blues

Austbrokers Canberra CRC

Russell Kennedy Lawyers Ladies League Tag – Darren Tredgold West Belconnen Warriors

First Grade – Don Furner Snr Shield – Steve Naughton & Scott Naughton Yass Magpies

Representative Player of the Year – Hewson/Stonham Shield – Mitchell Shaw Monaro

Best and Fairest

George Tooke Shield

Youth League – Colin York Shield – Nicoloas Stephens Harden Hawks

Ladies League Tag – Emma James Harden Hawks

Open Men’s – Gavin Miller Shield – Ben Picker Crookwell Green Devils

Katrina Fanning Shield – Maree Bush Shield – Katie Glover West Belconnen Warriors

Austbrokers Canberra CRC

U18s – David Sharpe Award – Lachlan Ingram Queanbeyan Kangaroos

Russell Kennedy Lawyers Ladies League Tag – Alana Franks West Belconnen Warriors

Reserve Grade – Leedon Shield – Chris Rawlinson – Yass Magpies

First Grade – Les McIntyre Medal – Brent Crisp Queanbeyan Kangaroos

Outstanding Referee – Noel Bissett Trophy – Oliver Levido

Rooke of the Year – Don Elphick Medal – Nick Cotric