You have skipped the navigation, tab for page content
Batemans Bay Knockout 2024: Game Day Guide

The second edition of the Batemans Bay Monaro Knockout will take place this Friday and Saturday at Mackay Park, Batemans Bay.

All the information you need for this weekend's Knockout competition are in this week's Game Day Guide.

All games on 'Field 1' will be LIVE on BarTV via subscription.

Click here to watch Friday's games. 

Click here to watch Saturday's games. 

Format

Mens Tackle

After the first round of 8 games (including a bye=win) on Friday, the teams will be split into 2 groups for the Cup and the Plate finals the following day. 

The top 8 teams (on points and +/-) will play off for the Cup, these teams are numbered 1-8 on the legend.

The next 7 teams (on points and +/-) will play off for the Plate, these teams are numbered 9-15 on the legend.

Ladies League Tag

After the first round of 4 games on Friday (1 on Saturday) the teams will be split into 2 groups for the Cup and the Plate finals.

The top 4 teams (on points and +/-) will play off for the Cup, these teams are numbered 1-4 on the legend.

The next 4 teams (on points and +/-) will play off for the Plate, these teams are numbered 5-8 on the legend.

Draw/Timings

Friday 15 March, Mackay Park, Batemans Bay

Open Men's Time Team 1   Team 2
Field 1 5:15 PM St Georges Basin v Moruya
  5:15 PM Batemans Bay v Bye 
Field 1 6:00 PM Merimbula-Pambula v Milton-Ulladulla
Field 2 6:45 PM Eden v Avondale
Field 1 7:30 PM Mount Warrigal v Binalong
Field 2 8:15 PM Snowy River v Canowindra
Field 1 9:00 PM Bombala v Cootamundra
Field 2 9:00 PM Molong v Darlington Point
Women's LT Time Team 1   Team 2
Field 1 6:45 PM Bega v Binalong
Field 2 7:30 PM Milton-Ulladulla v Canowindra
Field 1 8:15 PM Molong v Darlington Point

Saturday 16 March, Mackay Park, Batemans Bay

Women's LT Time Team 1   Team 2
Field 1 9:45 AM Bungendore v Eden
Field 1 Game
10:30 AM Game 9
11:15 AM  Game 2
12:00 PM Game 4
12:45 PM Game 1
1:30 PM Game 12
2:15 PM Game 10
3:00 PM Grand Final Tag Plate
3:45 PM Grand Final Tag Cup
4:45 PM Grand Final Men's Plate
5:45 PM Grand Final Men's Cup
Field 2 Game
9:45 AM Game 7
10:30 AM Game 8
11:15 AM Game 3
12:00 PM Game 15
12:45 PM Game 13
1:30 PM Game 14
2:15 PM Game 11
3:00 PM Game 6
3:45 PM Game 5

Game Legend

Men's Tackle Cup (Teams 1-8)

Game 1 - 1 vs 8

Game 2 - 4 vs 5

Game 3 - 3 vs 6 

Game 4 - 2 vs 7

Game 5 - Winner Game 1 vs Winner Game 2

Game 6 - Winner Game 3 vs Winner Game 4

Grand Final - Winner Game 5 vs Winner Game 6

Men's Tackle Plate (Teams 9-15)

Team 9 - Bye

Game 7 - 12 vs 13

Game 8 - 11 vs 14

Game 9 - 10 vs 15

Game 10 - Team 9 vs Winner Game 7

Game 11 - Winner Game 8 vs Winner Game 9

Grand Final - Winner Game 10 vs Winner Game 11

Ladies League Tag Cup (Teams 1-4)

Game 12 - 1 vs 4

Game 13 - 2 vs 3

Grand Final - Winner Game 12 vs Winner Game 13

Ladies League Tag Plate (Team's 5-8)

Game 14 - 5 vs 8

Game 15 - 6 vs 7 

Grand Final - Winner Game 14 v Winner Game 15

 

Acknowledgement of Country

Canberra Raiders respect and honour the Traditional Custodians of the land and pay our respects to their Elders past, present and future. We acknowledge the stories, traditions and living cultures of Aboriginal and Torres Strait Islander peoples on the lands we meet, gather and play on.